PROČ ZVOLIT TČM
PROČ zvolit tradiční čínskou medicínu? Co od ní očekávat, co nabízí?
Tradiční čínská medicína je léčebný přístup, který vznikl v Číně před tisíci lety ( často označována jako „TCM"). Praktici používají byliny, dietetiku, akupunkturu, baňkování a qigong k prevenci nebo léčbě zdravotních problémů.
Tradiční čínská medicína se používá např. k řešení následujících stavů:
Alergie
Úzkost
Artritida (např. revmatoidní artritida)
Bolest zad
Deprese
Diabetes
Ekzém, kopřivka, akné, psoriáza a další kožní onemocnění
Fertilita
Vysoký krevní tlak
Nespavost
Menopauzální symptomy
Obezita
Parkinsonova nemoc
Tradiční čínská medicína je založená na filozofii známé jako taoismus, zde je teorie, že všechny orgány v těle se vzájemně podporují. Proto, aby byl jedinec zdravý, musí být jeho orgány (a jeho funkce) v rovnováze. Této rovnováhy je částečně dosaženo harmonizací jinu a jang, dvou protichůdných, ale vzájemně se doplňujících energií, o nichž se předpokládá, že ovlivňují veškerý život. Další teorií v tradiční čínské medicíně je, že životně důležitá energie (nazývaná „qi“ nebo „čchi“) proudí v celém těle určitými cestami (dráhami, meridiány). Podle této teorie, nemoci a další emocionální, duševní a fyzické zdravotní problémy se rozvinou, když je tok čchi je blokován, slabý, nebo nadměrný. Obnovení toku čchi je považováno za zásadní pro harmonizaci jinu a jangu.
Během vyšetření by měl TČM praktik zhodnotil váš celkový zdravotní stav tím, že by si udělá anamnézu dotazováním, provede vyšetření jazyka a pulzu. Pokud praktik najde nerovnováhu v jednom z orgánových systémů TČM, nemusí to hned znamenat, že osoba má v tomto orgánu fyzické onemocnění. Játra, například, pomáhají regulovat hladký tok energie čchi. Pokud má člověk stagnaci jaterní čchi, energie je blokována, což má za následek podrážděnost, hněv, nebo deprese, hořkou chuť v ústech, špatné trávení, a specifický puls.
Nedostatek ledvinového jinu je naopak spojen se suchem v ústech, nočním pocením, tinnitem a zapomnětlivostí.Jazyk je s malým nebo žádným povlakem. Praktici popisují puls jako „plovoucí“.
Moderní medicína pracuje s diagnozou např.
nespavost. Ale podle TČM osoba s nespavostí může mít potíže se spánkem kvůli nerovnováze, jako je nedostatek ledvinového jinu, zvýšení jaterního jangu nebo nedostatek krve.
Na základě zjištěné nerovnováhy terapeut volí správný léčebný postup: akupunkturu, baňky, cvičení, byliny.
Spíše, než předepisování specifických bylin, praktici obvykle kombinují řadu různých bylin ve směsích vybraných v závislosti na individuálních potřebách pacienta. Ty mohou být podávány jako čaje, tobolky, tinktury nebo prášky.
V Therapy 5 na Vás kromě této alternativní cesty ke zdraví čeká dostatek času na každý Váš problém. Klienty poslouchám se zájmem a vždy volím terapii s rozvahou a přímo každému na míru.
Milena Pravdová, terapeut TČM
milena@therapy5.cz
tel.: 605 504 132